Czy okna z PCV są produktem ekologicznym?
- Szczegóły
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej osób zastanawia się, czy wybierając okna z polichlorku winylu (PVC, często określane również skrótem PCV), dokonują wyboru przyjaznego dla środowiska. Mimo że może się to wydawać zaskakujące, okna PCV są w rzeczywistości produktem o niewielkim wpływie na ekosystem, a także mogą być wielokrotnie poddawane procesowi recyklingu. W tym wpisie postaramy się wyjaśnić, czy plastikowe okna mogą być uznane za ekologiczne i dlaczego warto rozważyć ich zakup podczas planowania inwestycji budowlanych.
Polichlorek winylu jako tworzywo sztuczne idealne do recyklingu
Powszechnie uważa się, że tworzywa sztuczne nie są ekologiczne, ponieważ proces ich rozkładu zajmuje setki lat. Jednak polichlorek winylu to materiał, który doskonale nadaje się do wielokrotnego przetwarzania. Pozwala to na znaczne ograniczenie śladu węglowego okien PCV, co ma kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska. Warto podać jako przykład okna bazujące na profilach Salamander, które produkowane są z zachowaniem zamkniętego obiegu materiałowego oraz przy wykorzystaniu ekologicznie wytwarzanego prądu. Nowoczesne okna plastikowe są przy tym wytrzymałe i służą przez wiele lat, co ogranicza konieczność częstej ich wymiany.
Nowe życie starych okien
Kolejnym argumentem na rzecz ekologiczności okien z PCV jest fakt, że pochodzą one w dużej mierze z recyklingu. Wzorem do naśladowania są tutaj okna z linii Greta wytwarzane w 100% z przetworzonych odpadów oraz zdemontowanej stolarki PCV. Dzięki temu stare okna zyskują nowe życie i nie trafiają na wysypiska śmieci, co wpływa na zmniejszenie ich negatywnego wpływu na środowisko. Co więcej, polichlorek winylu można poddawać ponownej obróbce nawet siedem razy.
Zrównoważony rozwój jako motywacja dla producentów
Coraz więcej producentów okien plastikowych dba o to, aby odpowiedzialne korzystanie z surowców i energii nie było jedynie pustym hasłem. Nasza firma oferuje okna formowane w niskich temperaturach, co również przekłada się ograniczenie śladu węglowego poprzez zmniejszenie zużycia energii w procesie produkcji. Warto również dodać, że do wytwarzania okien z PVC nie używamy lakierów, klejów, ani środków grzybobójczych czy owadobójczych. To następny dowód na to, że plastikowa stolarka otworowa może być przyjazna środowisku.