Czy warto zdecydować się na okno nieotwierane? Gdzie je zamontować? Rekuperacja i wentylacja mechaniczne
- Szczegóły
Wśród wielu dostępnych na rynku rodzajów okien szczególną grupę stanowią modele nieotwierane. To okna kojarzące się przede wszystkim z lokalami usługowymi oraz obiektami użyteczności publicznej. Choć w budownictwie typowo mieszkaniowym okna tego typu nie są specjalnie popularne, to czasem warto się na nie zdecydować. W jakich sytuacjach okno nieotwierane to dobre rozwiązanie? Gdzie je zamontować? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.
Czym są okna nieotwierane? Jakie są największe zalety tych systemów?
Okna nieotwierane, nazywane również oknami typu fix, to systemy montowane na stałe. Od standardowych modeli odróżnia je przede wszystkim brak okuć, co sprawia, że po umieszczeniu we wnęce nie ma możliwości ich uchylenia czy całkowitego otwarcia. Wśród najpopularniejszych typów okien stałych wyróżniamy modele z zestawem szybowym montowanym bezpośrednio w ościeżnicy, a także modele ze skrzydłem, które wraz z szybą umieszczane jest na stałe w ościeżnicy. Ten drugi rodzaj najczęściej występuje w sąsiedztwie tradycyjnego okna otwieranego.
Niewątpliwą zaletą tych systemów jest znakomita szczelność. Z powodu samej konstrukcji okna montowane na stałe są szczelniejsze od klasycznych modeli otwieranych. Gwarantują przy tym lepsze parametry izolacyjności termicznej i akustycznej. Systemy nieotwierane stanowią więc idealny kompromis pomiędzy ścianą a oknem. Z jednej strony są szczelną barierą przed utratą ciepła, a z drugiej dostarczają do wnętrza dużą ilość naturalnego światła słonecznego.
Okna typu fix są również tańsze od klasycznych systemów otwieranych. Różnica w cenie wynosi zwykle 30-40%. Jest ona więc znacząca. Wynika to przede wszystkim z faktu, że do wytworzenia okien stałych używa się mniejszej liczby materiałów. Sam proces produkcyjny jest też mniej skomplikowany. Okna nieotwierane nie mają wielu ograniczeń co do wielkości przeszklenia. Wszystko zależne jest od materiału wykonania oraz zaleceń producenta. Systemy te określane są jako bezpieczne, ponieważ nie można przez nie wypaść.
W jakich budynkach warto zamontować okna nieotwierane?
Systemy nieotwierane doceniają szczególnie inwestorzy realizujący nowoczesne projekty domów, w których dużą grupę stanowią wielkoformatowe konstrukcje oparte na dużych przeszkleniach. Montaż modeli otwieranych niesie za sobą wiele ograniczeń, jeśli chodzi o wielkość szyb. Wynikają one głównie z materiału wykonania profili czy jakości okuć. Otwarcie tradycyjnych okien PCV wymaga również zaangażowania dodatkowej przestrzeni wewnątrz lub na zewnątrz obiektu. W przypadku systemów montowanych na stałe problem ten nie występuje. Modele te nie zabierają miejsca w pomieszczeniach, zapewniając więcej możliwości aranżacyjnych.
Warto jednak pamiętać o optymalnym rozmieszczeniu systemów nieotwieranych na planie budynku. Z powodów czysto praktycznych (mycie, konserwacja) dostęp do okien od strony zewnętrznej nie może być w żaden sposób utrudniony. Dlatego też należy montować je na wysokości parteru lub ewentualnie na piętrze w bezpośrednim sąsiedztwie balkonu. Okna typu fix spotykane są także w płaskich stropodachach. W takich przypadkach służą do doświetlania pomieszczeń znajdujących się na najwyższej kondygnacji obiektu.
Okna nieotwierane a rodzaj wentylacji
Na okna montowane na stałe decydują się głównie właściciele domów, w których stosowana jest wentylacja mechaniczna (rekuperacja). Jeśli w budynku funkcjonuje wyłącznie wentylacja grawitacyjna, rozwiązanie to stosowane jest rzadziej. Co więcej, według obowiązującego prawa w takich obiektach okna nieotwierane mogą stanowić jedynie połowę wszystkich przeszkleń.
Jeśli nie korzystasz z urządzeń mechanicznych, a interesuje Cię montaż systemów typu fix, postaw na połączenie okien otwieranych oraz stałych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jednym pomieszczeniu znajdowały się dwa różne elementy stolarki okiennej. Jedno lub dwa okna w salonie czy kuchni powinny pozostać otwierane, a reszta może być stała.