Czym się różnią rolety nadstawne od rolet podtynkowych?
- Szczegóły
Rolety zewnętrzne stały się już standardem jeśli chodzi o wyposażenie nowych budynków, a coraz częściej są montowane również w starych domach przy okazji remontu i wymiany okien. I nic w tym dziwnego, ponieważ taka osłona zapewnia mieszkańcom prywatność, chroni przed ostrymi promieniami słońca i pozwala całkowicie zaciemnić pomieszczenie. Ponadto rolety chronią wnętrza przed nagrzewaniem się w upalne dni, a w zimie działają jak dodatkowa warstwa zabezpieczająca przed uciekaniem ciepła na zewnątrz. Inwestorzy muszą jednak zdecydować, który rodzaj rolet wybrać. W tym wpisie przedstawimy podobieństwa i różnice dwóch popularnych typów: rolet nadstawnych i podtynkowych.
Cechy wspólne obu typów rolet
Na pierwszy rzut oka trudno jest stwierdzić, czy w danym budynku zamontowano rolety nadstawne, czy podtynkowe – w obu przypadkach kaseta pozostaje bowiem niewidoczna, ukryta pod elewacją. Oba rodzaje rolet są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. Ponadto doskonale się prezentują i podkreślają styl, w jakim utrzymany jest budynek. Oba typy rolet dobrze spełniają swoje funkcje. Na czym zatem polega różnica?
Najważniejsze różnice
Zasadniczą różnicą między roletami nadstawnymi a podtynkowymi jest sposób ich montażu. Rolety nadstawne przykręca się do ramy okiennej – umieszcza się je na oknie, montuje, a następnie kasetę ukrywa pod elewacją. Oznacza to, że montaż tego typu rolet jest możliwy zarówno podczas wstawiania okien do nowego budynku, jak i ich wymiany na nowe. Klapa rewizyjna jest dostępna od wewnątrz budynku. Minusem rolet nadstawnych jest fakt, że zabierają nieco światła, ponieważ powierzchnia okna zostaje pomniejszona o wielkość kasety.
Kasetę rolety podtynkowej wbudowuje się w mur, co korzystnie wpływa na jej parametry izolacyjne, a dostęp do mechanizmu rolety jest możliwy od zewnątrz budynku. Trzeba jednak pamiętać, że montaż tego typu rolety jest możliwy jedynie na etapie budowy domu – warto więc uwzględnić je w projekcie budynku.