Klasyfikacja bram garażowych ze względu na sposób otwierania
- Szczegóły
Bramy do garażu można podzielić na kilka podstawowych rodzajów różniących się od siebie sposobem otwierania. Ma on duże znaczenie z perspektywy ilości potrzebnego miejsca, wygody obsługi, wyglądu, a także poziomu termoizolacyjności bramy. Oto podstawowe typy drzwi garażowych i ich najważniejsze cechy.
Bramy rozwierne
Klasyczne dwuskrzydłowe bramy stosowane w garażach od lat, obecnie powoli wychodzą z użytku. Mają jednak sporo zalet – są niezawodne, stylowe, przystępne cenowo i nie zajmują miejsca wewnątrz garażu. Do ich wad należą ręczna obsługa i konieczność posiadania sporego podjazdu umożliwiającego otwarcie skrzydeł na oścież.
Bramy uchylne
Bardzo popularny typ bramy wyróżniającej się jednolitym skrzydłem otwieranym ruchem wahadłowym przez pociągnięcie do przodu i chowanym pod sufitem. Są proste w użytkowaniu i ekonomiczne, a ich montaż należy do łatwych. Ponadto estetycznie się prezentują, a do wyboru jest obsługa manualna lub napęd elektryczny. Wadą bram uchylnych jest stosunkowo niska termoizolacyjność, a także fakt, że do ich otwarcia potrzebny jest odpowiednio przestronny podjazd.
Bramy segmentowe
Składają się z paneli wypełnionych pianką poliuretanową i otwierają pionowo – chowając pod sufitem garażu – lub poziomo, zachodząc na jego ścianę. Dzięki temu nie wymagają miejsca przed wjazdem i można je montować nawet w garażach wychodzących bezpośrednio na ulicę. Ponadto wyróżnia je wysoki poziom izolacyjności cieplnej, sprawdzają się zatem dobrze w garażach ogrzewanych i umieszczonych w bryle domu. Bramy garażowe segmentowe są przy tym efektowne i doskonale pasują do nowoczesnych budynków.
Bramy rolowane
Konstrukcją przypominają rolety zewnętrzne – zbudowany z wąskich listew płaszcz bramy zwija się po prowadnicach do kasety umieszczonej nad wejściem. Bramy rolowane zajmują zatem minimum miejsca, a przy tym są wygodne w obsłudze, wytrzymałe i estetyczne.